piątek, 26 sierpnia 2011

Posłuszeństwo czas zacząć!

Eksi skończyła 10 miesięcy, więc korzystając z nadarzającej się okazji, jaką było rozpoczęcie cyklu spotkań szkoleniowych z Anetą Migas, zaczęłyśmy swoją przygodę z psim posłuszeństwem (pod kątem IPO, ale o tym innym razem :) ). Już widzę zdziwienie i niedowierzanie na twarzach osób czytających tego posta. Tak późno? Dopiero w wieku 10 miesięcy?! Przecież czekanie ze szkoleniem, aż pies skończy rok to przejaw myślenia rodem ze średniowiecza! I ja sama jeszcze 6 lat temu zareagowałabym tak samo. Desti w wieku 8 miesięcy miała opanowany prawie w całości program dawnego PT. Ale właśnie dlatego postanowiłam nie powielać tego samego błędu z Eksi.

Dlaczego uważam zbyt wczesne szkolenie w wielu przypadkach za błąd? Od razu zaznaczam, nie chcę uogólniać i wrzucać wszystkich do jednego worka. Bo tak jak różni są właściciele, z różnym doświadczeniem, z różnym poziomem "czucia" psa, tak różne są szczeniaki - jedne dojrzewają szybciej, inne wolniej. Moje doświadczenia zresztą ograniczają się głównie do ras typu belg czy border. Mała grupa reprezentatywna.
Mimo to uważam, że wielu przewodników robi sobie i psu krzywdę zaczynając zbyt wcześnie posłuszeństwo. Zaznaczam - posłuszeństwo sportowe, a nie to codzienne - cywilne.

Zgadzam się, że szczeniak chłonie wszystko jak gąbka. Błyskawicznie uczy się nowych zachowań, zapamiętuje sytuacje. Elementy posłuszeństwa wprowadzane metodą zabawy (żarcie, zabawka) przyswaja bardzo chętnie. I tu często zaczyna się nasz, przewodników, problem. Widzimy, jak pracuje nasz pies, jak się uczy i chcemy coraz więcej i więcej. I tak szybko, jak się da. Człowiek czyta wpisy na forach i blogach, że 7 tygodniowy szczeniak potrafi siad, waruj, zostań - i też tak chce. Po chwili zachwytu, że pies robi cokolwiek włącza się nam tryb - niech robi to dokładnie, bez błędów. Pokazujemy psu, czego chcemy, nie pozwalając mu mylić się i kombinować. Uczymy schematów. Uzależniamy psa od siebie. I cieszymy się, że jest taki cudowny i że tyle potrafi. I chcemy więcej, więcej, więcej. 

Wielokrotnie widziałam psy, które w młodości ćwiczyły z niesamowitą chęcią i radością. Gdy spotykałam je później były dobre, poprawne, ale bez tego błysku w oku. Bez tej pasji. Ja sama w swoim czasie wpadłam w te błędne koło. Po cichu liczę, że udało mi się z niego wyjść. Pewne rzeczy jednak do dziś odkręcamy.

Ktoś powie - jak to, więc w ogóle nie szkolić? Nie robić nic? Absolutnie! Jak najbardziej jestem za tym, żeby uczyć psa współpracy i rozbudzać w nim pasję. Świetnie w tym celu przydają się wszelkiej maści niezobowiązujące sztuczki i ćwiczenia. W czasie których pies uczy się kombinować i myśleć. Koncentruje się na przewodniku, ale nie uzależnia się od niego.
Nauka samych komend to już drobiazg. Jeśli tylko mamy odpowiednie podstawy.

Może inaczej mówiłabym, gdybym podchodziła do sportu super poważnie lub gdybym miała obok trenera, który doskonale znałby mnie i mojego psa. Wiedziałby kiedy i na ile można sobie pozwolić, i w jaki tempie. Niestety nie mam tego luksusu. I muszę zdać się tylko na swój własny, często zawodny, osąd. Mam nadzieję, że nie przejadę się za bardzo :)

Kilka migawek ze szkolenia. Autorstwa Agaty Listowskiej i Joanny Kuś.








sobota, 20 sierpnia 2011

Nocny trening

Bubek. Kot rasy uniwersalnej. Na zewnątrz ładny, w środku geniusz zła. Tym razem w nocy postanowił przemeblować kuchnię, bo w końcu zawartość szafki ładniej się prezentuje na podłodze. Oczywiście audytorium musi być, a skoro w nocy wszyscy śpią, to po cichu się tego nie da zrobić.

Tak więc, gdy zostaliśmy już obudzeni, poczłapaliśmy do kuchni i... [trzydzieści siedem przekleństw później] ...zaczęliśmy zbierać rozsypaną karmę i oddzielać ją od wkładów przeciwkomarowych. W międzyczasie uruchomiliśmy nasze eko-odkurzacze, które swoim psim zwyczajem dokładnie wyczyściły podłogę.

Kot okazał się jeszcze bardziej przebiegły. Otóż pochował kilka smaczków po kątach i postanowił się wziąć za eksperymenty naukowe polegające na sprawdzeniu jakie dźwięki wydają, gdy się je toczy po podłodze, albo gdy się je wygrzebuje z kłębowiska psich smyczy.

Uwierzcie mi, o trzeciej nad ranem człowiekowi się nie chce wstawać z łóżka. Ciężko jednak wytrzymać w tym hałasie. Na szczęście Desti stanęła na wysokości zadania i domyśliła się, co komenda "Sprawdź to!" może mniej-więcej oznaczać, bo po chwili usłyszeliśmy odgłosy uciekającego kota i psa chrupiącego smaczka.

Okazało się, że kot miał jeszcze kilka smaczków w zapasie, ale dzięki temu w trakcie nocnego szkolenia Desti bardzo dobrze nauczyła się komendy "Sprawdź to!". Chyba polubiłem te nocne szkolenia, mogę nawet rozpisać wstępny harmonogram zajęć: w nocy z piątku na sobotę ćwiczymy "Sprawdź to!", natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek tematem przewodnim będzie komenda "Zagryź!"...

Eksi - mała czarna

Nasz najnowszy psi "nabytek" to Eksi.

EXTRA ESPRESSO Dakota
(Glenhouse's LANCELOT x MERCI Comme un Reve Noir)





Płeć: suka
Urodzona: 12.10.2010
Hodowca: Inga Nikonoviciute (Litwa)
Właściciel:
 Bogumiła Hołubinka, Zabrze

Wyjazd po Eksi wypadł w połowie grudnia, w trakcie napadu ostrej zimy. 1000 km na północny-wschód. 1000 km z powrotem. Wyprawa w ekstremalnych warunkach jednak się opłaciła. Z Litwy wróciliśmy z cudowną czarną kuleczką.

Mała kulka szybko przeobraziła się jednak w krwiożerczego Paszczaka. Który ciągle był w ruchu, który ciągle musiał coś robić, który ciągle musiał coś gryźć. Lub lizać. Albo i jedno, i drugie jednocześnie.

Znajoma belgomaniaczka powiedziała kiedyś, że imiona nadawane psom mają swoją moc. I tak tez okazało się w naszym przypadku. Nasza mała czarna EXTRA ESPRESSO okazała się intensywna we wszystkim co robi. I równie szybka. 


Eksi jest niezwykle pogodnym i radosnym belgiem. Kocha ludzi, do świata podchodzi z ogromną otwartością i ciekawością. Przy tym jest niemalże bezproblemowa. Choć lubi mieć swoje zdanie, oj lubi :)


Ma w sobie niespożyte pokłady energii, które na szczęście z przyjemnością wykorzystuje we współpracy ze mną. Czy to w życiu codziennym, czy to na torze. Bo nie ukrywam, głównie z myślą o agility mała została wzięta. I na tym polu, odpukać, zapowiada się naprawdę nieźle. Choć, obawiam się, że będę miała spore problemy z dostosowaniem się do jej tempa :)

   
Trzymajcie kciuki, żeby nadal układało nam się tak cudownie. I żebym nie zmarnowała jej potencjału :)

Falka - "chart niespodzianka"

Falka, a raczej BRILLANTE CIRILLA Morelowy Kilim, trafiła do nas zupełnym przypadkiem. Już od pewnego czasu chodził mi po głowie chart szkocki, ale miała to być daleka przyszłość. Na pewno nie bliższa niż 3-4 lata. Życie jednak płata figle i w dniu ślubu brata dostałam smsa, że 1,5 roczna deerka pilnie szuka nowego domu. Nazywała się Sonia i w sporej mierze chyba to przesądziło sprawę. Tak ma na imię moja, obecna już, bratowa, której ślub wtedy się odbywał :)
Decydujące zdanie należało jednak do Kuby. To miał być głównie jego pies. Powiedział "tak".


05.06.2010 Falka (uznaliśmy, że mimo wszystko należy zmienić jej imię) pojawiła się w naszym domu. Pies zupełnie inny, niż belgi, do których byłam przyzwyczajona. Jej mechanizm nie jest specjalnie skomplikowany.
Co najchętniej robi Falka?

- je
- śpi
- je
- biega
- je
- przebywa obok swoich "ludziów"
- je

Z tego wszystkiego owe "je" jest najbardziej kłopotliwe. Fala potrafi pochłonąć wszystko, co tylko kojarzy jej się z czymś jadalnym. A więc także, przykładowo, świeczki o zapachu piernikowym (waniliowych nie rusza!). Jeśli w grę wchodzi jedzenie, ta spokojna charcica wykazuje się ogromnym kombinatorstwem.


Falka to chodząca łagodność. Nie ma w niej ani grama agresji. Czy to do ludzi, czy to do zwierząt (choć w przypadku zwierzyny łownej wolimy tego nie sprawdzać). Do życia podchodzi na ogromnym luzie, praktycznie nic jej nie rusza. Stresuje się tylko podczas wizyt u weterynarza.

Kiedyś twierdziłam, że nie ma piękniejszego widoku niż belg w ruchu,. To było dopóki nie zobaczyłam w ruchu deerhounda. Niesamowita zwinność, lekkość i elegancja. Szalony, a jednocześnie, jak gdyby od niechcenie, galop robi niesamowite wrażenie.


Falochron jest cudownym uzupełnieniem naszego stada. Stanowi świetną równowagę dla szalonych i pokręconych belgów. I chyba właśnie dlatego jest psem Kuby :)

Desti - moje małe Przeznaczenie

Żeby formalności stało się zadość, wypada przedstawić nasze stadko. Zacznę od naszej najstarszej psicy - Desti (pieszczotliwie zwanej Myszą).

DESTINY of Irresistible Black
(STORM de Bruine Buck x AZRA-TAYRA of Irresistible Black)



Płeć: suka
Urodzona: 16.03.2005
HD: A, ED: 0/0
Oczy: czyste (05/09)
Uzębienie: pełne, zgryz nożycowy
Wymiary: 59/60 cm
Hodowca: Gea i Gert Meerholz (Holandia)
Właściciel: Bogumiła Hołubinka, Zabrze
Testy: pasienie owiec (NVBH), Próba Instynktu Pasterskiego (PIP), Povahový Test (KCHBO) 88/100 pkt
Praca: LA2, Obedience 0 (97,5/100 pkt), ZOP (94/100 pkt)
Tytuły: s. (selekcja czeska), Młodzieżowy Champion Polski, Champion PolskiBIS Puppy II, 2 x Best Puppy, 3 x Zw. Mł., 2 x Best Junior, 4 x CWC, CAC, resCAC. 5 x NSwR, 2 x CACIB, 5 x BOB, Najlepszy groenendael w kategorii Junior 2006

Desti to jednak coś więcej, niż kilka suchych faktów.
Mysza jest przede wszystkim spełnieniem moich marzeń. Na belga zaczęłam chorować pod koniec 2003 roku. Szczeniaka zamówiłam w maju 2004, los jednak chciał, że w upatrzonej węgierskiej hodowli nie doszło do krycia i na początku stycznia 2005 uderzyłam do holenderskiej hodowli "of Irresistible Black". Miałam szczęście. Gert i Gea zaufali mi i swojego pierwszego szczeniaka wysyłanego za granicę postanowili powierzyć młodej dziewczynie z Polski.


Z perspektywy tych kilku lat widzę, że Desti nie była łatwym w prowadzeniu szczeniakiem. Ja, z kolei, byłam jeszcze totalnie "zielona" w temacie psów. Efekt? W naszym codziennym życiu nie zawsze było różowo. Ale mała ze swojej strony odwdzięczała się tym, co w belgu najlepsze - niesamowitym oddaniem dla przewodnika i ogromną chęcią współpracy. Choć często, według własnego pomysłu :)


Z racji tego, że była moim "psem eksperymentalnym" przy wychowywaniu popełniłam maaaasę błędów. To dzięki niej jednak w pełni tak naprawdę zrozumiałam czym się "je belga". To dzięki niej nauczyłam się mądrze kochać belga.

W temacie sportów, z Myszą spróbowałyśmy niemal wszystkiego. Ćwiczyłyśmy trochę obedience, trochę pogryzłyśmy, bawiłyśmy się w tropienie użytkowe, rzucałyśmy frisbee, popasłyśmy parę owieczek, a nawet liznęłyśmy odrobinę flyballu. 

 


Ale to w agility się zakochałyśmy. I to jest to co lubimy robić najbardziej. Ze względu na słabe warunki treningowe (przez długi czas w okolicy nie było żadnego klubu agilty) nasz poziom pozostawia wiele do życzenia. Wciąż też odkręcamy popełnione na pierwszym etapie błędy. Jestem pewna, że Mysza w rękach osoby doświadczonej osiągnęłaby o wiele więcej. Ale i tak nam obydwu wspólne skakanie sprawia ogromną przyjemność :)


W chwili obecnej z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że trafił mi się cudowny pies. Takiego towarzysza życia życzę każdemu. 


Jestem pewna, że Desti, bez względu na to, co przyniesie los, już na zawsze pozostanie Numerem Jeden :)

piątek, 19 sierpnia 2011

Niemożliwe stało się możliwe!

Czyli Bogusia założyła bloga! I to nie byle jakiego, bo psiego! :)

Motywacją było moje... lenistwo. Od dłuższego już czasu chodziła za mną myśl, że wypadałoby zaktualizować stronkę Desti. Zwłaszcza, że do naszego stada w międzyczasie dołączyła Falka i Eksi. O Bubku nawet nie wspominam. Tylko zawsze jakoś na myśleniu się kończyło. A to brakowało czasu, a to brakowało chęci.

Przypadkiem weszłam na blog borderki Weny i mnie olśniło. Czemu by nie spróbować w ten sposób?

I oto jest :)

A czy było warto? Czas pokaże :)